eBay betalar 9,9 miljarder kronor kontant och lika mycket i eBay-aktier till Skypes ägare. Når Skype de tillväxtmål som ställs i kontraktet kan Niklas Zennström, Janus Friis och de andra Skypeägarna dela på ytterligare 9,4 miljarder kronor. Det är uppgifter som blivit offentliga sedan amerikanska finansinspektionen SEC publicerat kontraktet.
Tillväxtkraven hårda på Skype

Rekordsumman eBay betalar för Skype kan bli ännu högre. Om Niklas Zennström och Janus Friis sköter allt rätt – och Skype når de mål eBay ställer på antalet aktiva användare, omsättning och vinst.
Exakt hur högt de målen ligger, är inget eBay kommer att offentliggöra, skriver CNN.
Om Skype når målen redan under 2008 utgår en extra bonus på 3 miljarder kronor. eBay kan välja om bolaget vill betala ut bonusen i kontanter eller eBay-aktier. Det gör att eBay som mest betalar 31,2 miljarder kronor.
Under fjärde kvartalet i år ska köpet slutligen avgöras. Aktieägare, oklart vilka, som representerar 40 procent av aktierna i Skype, har valt att kvittera ut pengarna och eBay-aktierna då.
De övriga 60-procentiga ägarna, där rimligtvis Skypeledningen ingår, har valt satsar på den framtida möjliga bonusen och har i gengäld gått med en något lägre kontant utbetalning.
Skypes aktieägare förbinder sig att inte ge sig in i konkurrerande verksamhet förrän tidigast andra halvåret 2009.





