01 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Thomas Piquemal ny M&A-chef på Deutsche

Finwire
Uppdaterad: 17 maj 2016Publicerad: 17 maj 2016

Banken rekryterar energibolaget Electricité de Frances ex-finanschef för att ersätta avhopparen Henrik Aslaksen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Deutsche Bank uppges ha utsett den tidigare finanschefen på franska energibolaget EDF, Electricité de France, Thomas Piquemal, till ny chef för M&A.

Det skriver Marketwatch och hänvisar till källor med insyn i frågan.

Thomas Piquernal ersätter Henrik Aslaksen som valde att gå över till Credit Suisse i juni 2015. Han kommer att vara baserad i Paris och rapportera till Jeff Urwin, chef för Investment Banking på Deutsche Bank.

Thomas Piquernal valde efter sex år som finanschef för Electricité de France att frånträda sin tjänst i februari. Han har tidigare jobbat för investmentbanken Lazard och revisionsbolaget Arthur Andersen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS