16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Telia tjänar storkovan på schlager

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 maj 2008Publicerad: 20 maj 2008

Melodifestivalen och Eurovision song contest är riktiga kassakor för Telia Sonera.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026
Ola Rosling tillsammans med en graf
Makro

Rosling: "Det finns fyra megarisker man alltid ska vara orolig för"

16 feb. 2026
Affärer

Miljardrush när Europas banker slår ihop sig som aldrig förr

16 feb. 2026
Essity har halkat efter börsen rejält sedan introduktiponen 2017. Nya vd:n Ulrika Kolsrud sedan i somras har rivstartat med en rad aktivieteter men att haka på börsens avknoppningstrend är inte hennes främsta fokus berättar hon i en längre intervju med Realtids systertidning Dagens PS.
Börs & finans

Avknoppning inte i korten för Essitys nya vd

16 feb. 2026

Med röstningssystemet megacall har bolaget redan dragit in 17 miljoner kronor – och mer kulor väntas rulla in när svenskar röstar på sina favoriter i musiktävlingen i Belgrad.

Intäkten hittills är nära dubbelt så stor som den Radiohjälpen drog in från telefonröstningen. Ändå är den bara en spottstyver jämfört med vad Telia tjänar totalt på alla de teve-program som använder megacall; 350-400 miljoner kronor per år, enligt Dagens Nyheters källor.

– Att Telia tjänar på teveprogrambolagen kan vi inte göra så mycket åt. Det enda sättet att ha masstelefoni i Sverige är att använda Telias tjänst, säger Håkan Sandberg, ansvarig för telefonröstningen på SVT, till tidningen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS