Realtid

Sveriges största supermodell

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 aug. 2007Publicerad: 24 aug. 2007

Realtid.se har träffat supermodellen Caroline Winberg som bytte AIK mot arbetsgivare som Dior och Victoria's Secret.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Från fotbollsträning i Sollentuna till modell-liv i New York.

– Jag gillar Sollentuna. Det är rätt nära till Arlanda, säger Caroline Winberg och skrattar.

Sveriges mest framgångsrika fotomodell någonsin har precis fått tidningen Cafés pris som Sveriges bäst klädda kvinna. Nu sitter 22-åriga Caroline Winberg vid ett bord i Djurgårdens sol med solglasögonen på.

– Det är klart att det är jätteroligt att vinna men jag förstår inte riktigt när de ska hunnit se mig. Jag är ju nästan aldrig i Sverige.

Merparten av tiden spenderar hon på plåtningar och i New York. Där har hon köpt ett 170 kvadratmeter stort lägenhet i ett glastorn i västra SoHo. Hushållerska, solterass och vy över Hudson River ingår.

Caroline Winberg har en imponerande cv. Bland de tunga namn som hon arbetat för märks Dior, Ralph Lauren, Chanel, Balanciaga, Hermès, Versace, Gaultier, Viktor & Rolf och Givenchy. Caroline har fått omslagen på Vogue i flera länder.

–Välklädd är jag mest när det rör sig om fotojobb och events. Annars är jag ganska avslappnat klädd. Jag går ofta omkring i lediga kläder, träningsoveraller och pyjamas. New York är skönt på det viset, man kan vara som man vill. Här i Sverige kollar alla bara in varandra.

– Samtidigt älskar jag att gå till Miu Miu och shoppa. Det ligger nära min lägenhet, de vet precis vad jag vill ha och ringer när de får in någon nytt. ”Oh, Caroline, you´re gonna looove thiiis!” Jag har nog hela butiken hemma vid det här laget, säger Caroline Winberg och skrattar.

ANNONS

Hon får också mycket kläder skickade till sig gratis.

När Caroline Winberg växte upp i Stockholmsförorten Sollentuna var det fotboll som gällde. Idolen hette Kenneth Andersson.

– Världen är lustig. En barndomskompis har fått ett fotbollsstipendium i Connecticut och det kan jag vara rätt avundsjuk på. Samtidigt säger mina gamla kompisar att de gärna skulle göra det jag gör.

– Jag ville ju bli fotbollsproffs men jag hade inte riktigt rätt kroppstyp. Jag var lite för smal och lång så jag blev modell i stället.

Caroline spelade som högermittfältare i AIK:s ungdomslag när hon som 15-åring blev stoppad på Östermalms tunnelbana.

– Jag var på väg till match eller något när det kom fram en talangscout och frågade om jag ville bli fotomodell. Jag bad dem ringa mina föräldrar. Första grejen jag gjorde var väl något test men en stor grej var svenska Elle. Det var fem eller sex år sedan.

Svensk och europeisk fotboll hänger hon inte med i. AIK får klara sig utan henne.

– Nej, jag hinner inte. Men när det är VM så brukar vi gå till Soho Grand. Där har de en massa storbilds-tv överallt, barer och mat. Då går jag ut med min landslagsmundering, med mitt namn på och allt.

ANNONS

Berömmelsen tar Caroline Winberg lätt på, liksom det faktum att eventuellt hon blir igenkänd på stan.

– Det kanske jag blir, men det är inget jag bryr mig om. I USA är det inte som här, det är så mycket större. Mest är det japaner som kommer fram.

Några planer på att flytta hem till Sverige har Caroline inte.

– Kanske någon gång, men inte nu på många år. Kanske när det lugnar ner sig med jobb.

Hur mycket hon tjänar vill Caroline Winberg inte gå in på. Enligt en uppgift måste det röra sig om mer än 150.000 kronor för varje jobb.

– Nu har jag semester hela augusti. Annars är det massor av olika jobb varje dag. En vild mix. Mest aktuellt är väl Victoria´s Secret och Valentino, men det är inte så många av de jobben som syns i Sverige.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS