Sveaskogs verkställande direktör, Lars Sköld, lämnar sin befattning efter att ha entledigats av styrelsen.
Sveaskogs vd sparkas


Mest läst i kategorin

Han lämnar samtidigt styrelsen för det delägda Setra Group AB. Till tillförordnad vd för Sveaskog har Gunnar Olofsson utsetts.
Olofsson är förnärvarande skogsdirektör i bolaget och kommer tills vidare även att upprätthålla denna roll. Styrelsens beslut grundas på skilda uppfattningar mellan styrelsen och Lars Sköld om bolagets framtida strategi.
I enlighet med sitt anställningsavtal har Lars Sköld rätt till 12 månaderslöner och ett avgångsvederlag motsvarande ytterligare 12 månadslöner. Om lön eller annan ersättning erhålls under vederlagsperioden skall avräkning ske mot vederlaget. Om ingen avräkning sker uppgår den totala kostnaden för bolaget till 7 510 000 kr, inklusive pensionskostnader.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







