06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Supertrio satsat på hybridmotor

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 sep. 2005Publicerad: 08 sep. 2005

Hybridbilar ser ut att bli framtidens bil. Toyota har tagit ledningen i utvecklingen. GM, Daimler-Chrysler och BMW gör nu gemensam sak för att komma ikapp.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

De tre biljättarna ska samarbeta om att utveckla och tillverka en miljövänlig motor som går på både bensin och el. Samarbetet väntas spara bilföretagen flera hundra miljoner dollar i utvecklingskostnader. Det kan även ge dem en chans att komma i kapp marknadsledande Toyota.

Toyota har producerat hybridbilar under tio år. Enligt bolagets prognoser kommer hybriderna ersätta miljontals konventionellt bensindrivna bilar under det kommande decenniet.

Den motor som BMW, GM och Dailmer-Chrisler planera liknar den som återfinns i Toyotas modell Prius.

– Skapandet av en gemensam teknologisk plattform gör det möjligt för oss att snabbare få ut produkterna på marknaden, säger BMW:s utvecklingschef Burkhard Goschel till Financial Times.

Den nya motorn från de tre jättarna väntas inte vara ute på marknaden förrän år 2007.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS