Ökar resultatet med 29 procent.
Starkt andra kvartal för Kinnevik


Mest läst i kategorin

Kinneviks resultat under årets andra kvartal uppgår till cirka 5,4 miljarder kronor, en ökning med 29 procent jämfört med samma period förra året. Det framgår av den delårsrapport som bolaget presenterar idag.
Periodens resultat motsvarar ett resultat per aktie om 19,30 kronor, att jämföra med 15,02 kronor under samma period ifjol.
Nettoinvesteringarna under årets andra kvartal uppgår till 318 miljoner kronor. De största enskilda investeringarna var de i Global Fashion Group för 382 miljoner, i BIMA för 129 miljoner och i Quikr för 170 miljoner.
Den största försäljningen under perioden var avyttrandet av resterande innehåll i Transcom till ett värde av 159 miljoner.
Kinneviks substansvärde uppgick per den 30 juni till 87,3 miljarder kronor, vilket motsvarar 315 kronor per aktie. Substansvärdet ökade med 4 procent under kvartalet.
– Våra största innehav fortsatte att leverera en god, underliggande omsättningstillväxt och motståndskraftiga marginaler, kommenterar Lorenzo Grabau, vd för Kinnevik.
– Aktiviteten på den privata investeringsmarknaden var fortsatt hög, och antalet finansieringsrundor inom den globala internetsektorn ökade med 10 procent jämfört med föregående år, fortsätter Grabau.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







