31 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Söderport förvärvar för 1,4 miljarder från Nyfosa och Sagax

Sara Johansson
Uppdaterad: 24 juni 2019Publicerad: 24 juni 2019

Nyfosas joint venture, Söderport, förvärvar 15 fastigheter för 1 390 miljoner kronor från Nyfosa och Sagax.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Söderport Holding AB, som ägs till lika delar av Nyfosa AB och Sagax, förvärvar nio fastigheter från Nyfosa för 722 miljoner kronor och sex fastigheter från Sagax för 668 miljoner kronor. 

Fastigheterna är belägna i Stockholm och omfattar en sammanlagd uthyrningsbar area om 73 000 kvadratmeter, varav 39 000 kvadratmeter i Årsta. 

I beståndet som förvärvas från Nyfosa finns bland annat hyresgästerna Dagab Inköp och Logistik AB, Clafra AB och Mobility Motors Sweden AB, och genomsnittlig återstående avtalstid uppgår till 3,1 år. Uthyrningsgraden uppgår till cirka 95 procent.

Söderport äger sedan tidigare 17 fastigheter i Årsta och Västberga som omfattar 225 000 kvadratmeter uthyrningsbar area. 

Transaktionen skapar förutsättningar för en effektivare förvaltning. Hyresvärdet uppgår till 97 miljoner kronor.

Förvärven sker till externt bedömt marknadsvärde och har finansierats av Söderport Holding AB genom upptagande av en ny kreditfacilitet. 

Transaktionerna har en marginell påverkan på Sagax och Nyfosas förvaltningsresultat och finansiella ställning, framgår det av pressmeddelandet.

Överlåtelserna sker i bolagsform. Tillträde kommer att ske under andra kvartalet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Sara Johansson
Sara Johansson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS