31 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

SAS faller efter att DNB kapat riktkursen

Finwire
Uppdaterad: 23 maj 2022Publicerad: 23 maj 2022

Flygbolaget SAS rasar drygt 7 procent efter att DNB reviderat ner riktkursen från 0,4 till 0,1 kronor per aktie och upprepat sälj.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Anledningen är att banken ser en ”signifikant” risk att den pågående omstruktureringen kommer att innebära en betydande utspädning. Det skriver Bloomberg News som tagit del av analysen.

DNB pekar samtidigt på att den senaste omstruktureringen, som var under pandemin, ledde till en utspädningseffekt om cirka 95 procent. Banken sänker även sina estimat för den justerade vinsten för 2022 och 2023 med 1,5 respektive 3,2 miljarder kronor.

I skrivande stund handlas aktien till 0,901 kronor.

SAS rapport för Q2 presenteras den 31 maj.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS