09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Säljstart för ny Rolls-Royce-modell

administrator
administrator
Uppdaterad: 01 okt. 2012Publicerad: 01 okt. 2012

Grundpris 300.000 pund för andra generationens Rolls-Royce Phantom.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026
Makro

Saabs miljardspel i Kanada: Lockar med jobb och export

09 feb. 2026
Börs & finans

Lyko hotas av skuldbomb – oönskade draget kan bli oundvikligt

09 feb. 2026
Börs & finans

Vindkraftsbranschen: ”Tekniken funkar – politiken gör inte det”

09 feb. 2026

Efter ägarbråket mellan tyska biljättarna BMW och Volkswagen var det BMW som slutligen gick segrande ur striden om Rolls-Royce och i praktiken övertog det brittiska lyxbilsmärket från år 2003. Samma år startade Rolls-Royces nya fabrik i Goodwood igång samtidigt med lanseringen av den nya Phantom-modellen efter fem års utvecklingsarbete under BMW:s överinseende.

Och nu i mars 2012 lanserades generation två (”Series II”) av Phantom-modellen på bilmässan i Geneve.

Serie II-versionen började tillverkas sent i september 2012 och från och med nu i oktober tar Rolls-Royce emot beställningar av bilmodellen.

I basutförande kostar bilen 300.000 pund ”på gatan” inklusive alla skatter (motsvarande cirka 3,2 miljoner kronor) och vill man ha den förlängda versionen (på bilderna) kostar den 360.000 pund (över 3,8 miljoner kronor).

Men i praktiken är det nästan ingen som bara köper bilen i dess grundutförande. Många betalar mer än det dubbla grundpriset för olika tillval och skräddarsydda utföranden alltifrån personliga initialer på huvudstödet till andra detaljer.

På samma sätt är det teoretiskt sett möjligt att få köpa ett exemplar av en Phantom series II i grundutförande med en leveranstid på minst 3-4 månader, men på grund av kundernas tillval och specialdetaljer brukar leveranstiden bli klart längre. Dessutom har Rolls-Royce redan en stor orderbok som ska betas av.

Realtid.se får tag på Rolls-Royces presskontakt Andrew Ball i England.

Är den nya generationen av Phantom-modellen en helt ny bil eller en uppdatering av den gamla Phantom-modellen?

ANNONS

– Det är i hög grad en ny generation av modellen. I grund och botten är det en teknologisk uppdatering av den tidigare Phantom-modellen, säger han.

Inför den nya generationen pratade Rolls-Royce med sina kunder där bolaget har fördelen av en begränsad kundkrets och grupp återförsäljare.

– När vi pratade med dem fick vi svaret att vi inte borde ändra för mycket på den ursprungliga Phantom-modellen, men däremot att uppdatera teknologin i bilen. Så därför har vi uppdaterat till den modernaste underliggande teknologin, men utåt sett har bilen i stort sett fortfarande samma design.

Motorn är en V12:a på 6,75 liter som tillverkas av BMW.

Är det en BMW-motor som sitter i Rolls-Royce-bilarna?

– Vi har ett antal komponenter i både vår Phantom-modell och i vår Ghost-modell som tillverkas av BMW.

Enligt Ball rör det sig om cirka 20 procent av det som finns under skalet i bilarna som är BMW-komponenter.

– Vad gäller motorn så är det en riktig Rolls-Royce-motor även om vi anlitar BMW för att tillverka motorn. Det är en fördel anser vi att kunna anlita BMW som underleverantör för motortillverkningen. BMW är bara en av flera hundra olika underleverantörer, men varför skulle vi anlita någon annan än BMW för det? säger han.

ANNONS

– Motorn är konstruerad speciellt för Rolls-Royce med vårt karaktäristiska goda vridmoment i låga varvtal.

Det har varit tal om att Phantom-modellen från början skulle få en 16-cylindrig motor på 9 liter men att BMW i sista stund ändrade sig och istället valde en 12-cylindrig motor på 6,75 liter.

– Nej, det stämmer inte riktigt, säger Ball.

Enligt honom fanns det en V16-motor på 9 liter som utformades för Rolls-Royces experimentbil 100EX som sedan mynnade ut i den riktiga Rolls-Royce-modellen Phantom Drophead Coupé (som dock ej heller fick den 16-cylindriga motorn i slutändan).

– Totalt byggdes det tre exemplar av den 16-cylindriga motorn varav en användes i en film, men såvitt jag vet fanns det aldrig några allvarliga planer på att använda den motorn i riktiga bilmodeller från Rolls-Royce.

Totalt sålde Rolls-Royce 3.538 bilar under 2011 vilket var nytt rekord.

Kommer ni att kunna överträffa det under 2012?

– Vi räknar aldrig med att slå tidigare rekord, men vi förväntar oss att avsluta 2012 med ett starkt resultat. Vi är optimistiska även om vi samtidigt är försiktiga med hänsyn till de utmanande omvärldsförutsättningarna.

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS