Föreningen Aktiespararna är kluven till budet på matfettstillverkaren Karlshamns. Å ena sidan rekommenderar Aktiespararna medlemmarna att gå med på det aktiebyte som erbjuds, å andra sidan kritiserar föreningen hotet om fusion om anslutningsgraden till budet blir lägre än 90 procent.
Ris och ros för bud på Karlshamns


administrator
Uppdaterad: 22 aug. 2005Publicerad: 22 aug. 2005
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
Bakom budet står finansmannen Melker Schörling, huvudägare i Karlshamns och United International Enterprises Limited, huvudägare i Karlshamns danska branschkollega Aarhus United. Planen är att Karlshamns och Aarhus United ska slås ihop.
TT
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.
Kom igång!
Senaste lediga jobben
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS





