12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Revansch för skandalomsusad stiftelse

administrator
administrator
Uppdaterad: 09 aug. 2007Publicerad: 09 aug. 2007

Stiftelsen Anna Johansson Visborgs minne gör comeback efter pressens avslöjande att en LO-pamp tagit över en exklusiv stuga, avsedd för behövande kvinnor. Nu ska en lyxrestaurang ge klirr i kassan.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Ett 80-tal sommarstugor på en vackert belägen udde vid inloppet till Stockholm byggdes upp på 1920-talet. De var avsedda för att hyras ut till behövande kvinnor, som inte hade möjlighet att ta sig någonstans på semestern. I dag är det företrädesvis lågbetalda LO-anställda kvinnor som lockas till ett billigt sommarboende. Veckovis eller under säsong. Tidigare gick det att få livskontrakt.

Stiftelsen blev riksbekant i november 2004 då Dagens Nyheter i en rad artiklar berättade att den dåvarande styrelsen gett sig själva och släktingar både bostäder och stipendier.

Men främst handlade det om toppmannen i LO, Kenneth Sjökvist. Han hade hyrt en stuga sedan 1991 och för det betalat 7.500 kronor per år.

Åklagaren beslutade om en förundersökning som senare lades ned.

I april 2005 tillsattes Nicklas Nilsson som ny ordförande i stiftelsens styrelse. Samtidigt är han 1:e kassör och ombudsman i Livsmedelsarbetarförbundets avdelning 4.

– Det tog ett och ett halvt år att reda ut de olika turerna, säger han till Realtid.se, som träffar honom och förvaltaren Kicki Strandquist på stiftelsens stugområde en strålande augustimorgon.

Stugorna ligger utspridda på ett 85.000 kvadratmeter kuperat markområde, som hålls ihop av en mängd stigar och gångvägar. Marken ägs av stiftelsen.

Nicklas Nilsson menar att stiftelsen blev anklagad på för många punkter. DN-journalisten hade enligt honom blandat ihop olika stiftelser. Det finns en annan systerstiftelse med ett snarlikt namn, nämligen Anna Johansson Visborgs stiftelse. Den sysslar bland annat med lägenheter till bryggeriarbetare.

ANNONS

– Hopblandningen med olika stiftelser gjorde att det blev ett ogynnsamt skimmer över vår verksamhet, säger han.

Den tuffaste utmaningen var dock att få ordning på stiftelsens knackiga ekonomi. I kassan fanns knappt 500.000 kronor när han tog över. I dagsläget är kassan uppe i cirka fyra miljoner kronor. Det behövs dock åtskilligt mer. I stort sett alla stugorna och övriga byggnader är starkt nedslitna.

För att få in pengar såldes 2.000 kvadratmeter av tomtytan.

– Det gjorde att vi fick näsan över vattenytan, säger Nicklas Nilsson.

Nu är siktet inställt på att hyra ut de större byggnaderna till olika företag med långa kontraktstider för att kunna finansiera stugupprustningarna. I uppgörelserna ingår att företagen rustar upp sin del av byggnaden mot en lägre hyreskostnad.

– Vi vill sprida riskerna på flera företag. De blir vår ”mjölkko” för att klara strategiska mål.

Ett byggbolag och ett föräldrakooperativ har hittills nappat. I stark kontrast till det enklare sommarboendet öppnas från årsskiftet en lyxrestaurang med festvåning. Byggnaden från förra sekelskiftet har stått tom i 20 år och har varit fallfärdig. Där pågår renoveringsarbetet för fullt och byggnaden omgärdas av byggställningar.

– Vi vill att området ska var livligt och roligt, helst med en variation av flera företag, säger Kicki Strandquist.

ANNONS

Stiftelsen ska rusta upp för 500.000 kronor årligen. Säsongen för sommarstugorna är mellan maj och september. Kenneth Sjökvists omtalade sommarstuga är väldigt nedgången och förfallen. Svallvågorna från Finlandsfärjorna har också underminerat marken vid stugan som har satt sig.

– Vår nya hyresgäst har lovat att rusta upp den, säger Nicklas Nilsson.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS