06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Regeringen vill ersätta MREL-kravet med nytt krav på kapitalbas och kvalificerade skulder

Marlene Sellebraten
Uppdaterad: 23 mars 2021Publicerad: 23 mars 2021

Med avsikten att underlätta för nedskrivning eller konvertering av kapital och skulder utanför och i resolution föreslår regeringen ändringar i MREL-kravet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Regeringen föreslår att det nuvarande kravet på nedskrivningsbara skulder för systemviktiga banker, det så kallade MREL-kravet, ersätts av ett nytt krav på kapitalbas och kvalificerade skulder. Det framgår av en ny proposition (Prop. 2020/21:155). 

Enligt förslaget ska fler företag omfattas av kravet samtidigt som det bestäms en uttömmande reglering av hur kravet ska uttryckas, bestämmas och uppfyllas. Vidare ska storleken på kravet vara beroende av “om företaget är en systemviktig resolutionsenhet eller en resolutionsenhet som inte är systemviktig, ett företag som inte är en resolutionsenhet men som ingår i en resolutionsgrupp eller ett företag som varken är en resolutionsenhet eller ingår i en resolutionsgrupp”. 

Lagändringarna föreslås träda i kraft 1 juli 2021.

Propositionen finns att läsa i sin helhet här. >>

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Marlene Sellebraten
Marlene Sellebraten
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS