09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Qviberg vill syna HQ:s ordförande

Realtid.se
Uppdaterad: 13 nov. 2012Publicerad: 13 nov. 2012

Tredje granskningsman kallas in.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026
Makro

Saabs miljardspel i Kanada: Lockar med jobb och export

09 feb. 2026
Börs & finans

Lyko hotas av skuldbomb – oönskade draget kan bli oundvikligt

09 feb. 2026

Mats Qviberg med närstående begär att HQ tillsätter en särskild granskningsman som ska granska transaktioner mellan bolaget och ordförande Christer Sandbergs advokatfirma.

Det blir därmed den tredje granskningsmannen som kallas in sedan den juridiska striden mellan bolaget och den tidigare ledningen och styrelsen blossade upp hösten 2010.

Enligt Mats Qviberg framkom ny information i HQ:s senaste delårsrapport som visar att bolaget köpt tjänster av Advokatfirman Christer Sandberg. Uppdrag skall ha utförts mellan sommaren 2011 och sommaren 2012.

”Värt att notera är att ingen information om dessa närståendetransaktioner har lämnats i delårsrapporterna för de två första kvartalen 2012, delårsrapporterna för andra eller tredje kvartalet 2011, bokslutskommunikén för 2011 eller årsredovisningen 2011. I delårsrapporterna och bokslutskommunikén anges att inga närståendetransaktioner skett. Av delårsrapporten för det tredje kvartalet 2012 framgår heller inte omfattningen eller arten av dessa transaktioner”, skriver Mats Qviberg i ett pressmeddelande.

Tillsammans med Eva Qviberg och Anna Engebretsen kräver han att en utomstående jurist nu ska ”granska styrelsens förvaltning och vissa förhållanden avseende de närståendetransaktioner som nämns i HQ AB:s senaste delårsrapport”.

En särskild granskningsman utses av aktieägarna på ordinarie eller extra stämma. Det räcker med 10 procent av rösterna för att få igenom kravet.

Det är andra gången på ett år som Mats Qviberg begär en särskild granskning av bolaget. Advokaten Ronny Henning har tidigare granskat HQ:s uppgörelse med Fredrik Crafoord.

HQ har tidigare också anlitat advokat Dag Wersén för att granska transaktionerna i HQ krissommaren 2010 och styrelsen arbete.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS