02 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Priveq Investment säljer El-björn

Realtid.se
Uppdaterad: 16 nov. 2016Publicerad: 16 nov. 2016

Efter fem år som huvudägare säljer Priveq Investment El-Björn till investeringsbolaget Connecting Capital.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Priveq Investment meddelar i dag att bolaget, tillsammans med övriga delägare säljer El-Björn till det svenska investeringsbolaget Connecting Capital.

El-Björn, med huvudkontor i Anderstorp, är en leverantör av tillfälliga lösningar inom produktområdena kraft, klimat och ljus till den europeiska marknaden.

Av pressmeddelandet framgår det att bolaget vuxit från en omsättning på knappt 180 miljoner kronor till att idag omsätta närmare 250 miljoner kronor under Priveq Investment s ägarperiod.

– Under Priveqs delägande har El-Björn befäst sin position i Norden och etablerat en bra position för vidare tillväxt internationellt. Vi tror att Connecting Capital med deras erfarenhet har mycket bra förutsättningar att ta nästa steg i El-Björns utveckling – till gagn för ledningen, de anställda samt bolagets kunder, säger Henrik Westfeldt, partner på Priveq samt styrelseledamot i El-Björn.

Valentum har varit finansiell rådgivare till El-Björn och dess ägare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS