De senaste dagarnas dollarrallly borgar för högre priser på kläder, skor och elektronik.
Prishöjningar att vänta i butikerna


På en vecka har USA-valutan blivit 19 öre dyrare mot kronan.
Det är en höjning som svensken förr eller senare får betala för i form av dyrare varor i butikshyllorna.
– De flesta av detaljhandelns branscher är väldigt importberoende. Jag vet egentligen ingen som inte är det. Kläder, skor, elektronik, möbler, bensin … Även livsmedel har en hel del import även om mycket också produceras i Sverige, säger Jonas Arnberg på Handelns utredningsinstitut (HUI) till TT.
TT: Det mesta blir dyrare nu?
– Ja, sedan brukar det ta en tid innan det får genomslag. Dollarn har varit så extremt låg att en högre dollarkurs på något sätt har varit väntad, säger Jonas Arnberg.
Exakt när priserna börjar vandra uppåt är alltså svårt att sia om. Konkurrensen är hård och det första som minskar är butikernas vinster.
– Nu kommer handlarnas marginaler att pressas. Sedan kommer man att tvingas höja priserna, säger Jonas Arnberg.
Omvänt har handlarna höjt sina marginaler när dollarn har varit låg. Kunderna har ändå sluppit prishöjningar.
– En billig dollar ger lägre konsumentpriser. Sedan kan man tänka sig att anpassningen uppåt går snabbare utan att vara dum mot någon handlare, säger Arnberg och syftar på att butikerna kanske höjer priserna fortare än vad de sänker dem.
Fast H & M, som har en stor del av sin produktion förlagd i Asien, vill i dag inte spekulera om vad som händer med priserna i höst.
– För oss är det för tidigt att säga något om framtida prisutveckling. Prissättningen styrs av en mängd faktorer och valutakursen är bara en sådan, säger Håcan Andersson, presskontakt på H & M, till TT.
Inköpspris, logistikkostnader och butikshyror är exempel på andra faktorer som också påverkar hur mycket kunden får ge för en jacka hos klädkedjorna.
Däremot kommer Fritidsresor inte att höja charterpriserna i höst. Bolaget har inte heller märkt av en minskad efterfrågan på resor tvärs över Atlanten.
– Vi har fortsatt stark försäljningsuppgång vad gäller USA. Historiskt sett är ju dollarnivåerna fortfarande låga, säger Marie Malmros, informatör på Fritidsresor till TT.





