15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Politisk strid om Gripen-projektet

administrator
administrator
Uppdaterad: 28 apr. 2008Publicerad: 28 apr. 2008

Försvarsminister Sten Tolgfors håller inte med om att Jas-planerna kommer olägligt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Nickel
Börs & finans

Nästa metall som väntas rusa – finns i Sverige men bryts inte

15 feb. 2026
Skulden sänker USA
Makro

USA drunknar i skulden: 2 000 miljarder dollar i ränta – varje år

15 feb. 2026
EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026
Makro

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste

15 feb. 2026

– Det här projektet har full backning av den svenska regeringen. Det är därför jag är här i dag, sade försvarsminister Sten Tolgfors när han lämnade över Sveriges offert på 48 Gripen-plan till den norska försvarsministern.

Tolgfors håller inte med om att presentationen av de nya planerna på super-Jas kommer olägligt, bara en vecka efter det att försvaret berättade att flera orter riskerar att bli av med sina förband när försvaret sparar.

Han tycker heller inte att det är ett problem att ÖB inte gett sitt samtycke till offerten.

Norge har ställt som krav att Sverige ska använda sig av samma modell som Norge för att det ska bli en affär.

– Vi ska bygga om ett tiotal existerande Gripen-plan till senaste version. Om vi därutöver av alldeles egna skäl vill bygga om fler plan kan vi, och kommer vi, absolut göra det. Men då är det ett svenskt beslut, säger Tolgfors till TT.

Enligt ett pressmeddelande från Saab planeras ett brett industriellt samarbete med norsk industri vid en potentiell Gripen-affär. Samarbete planeras med 6 företag och Saab garanterar ett industrisamarbete med täcker över 100 procent av ordervärdet.

Socialdemokraterna kan inte i dag säga om de står bakom offerten eller inte.

– Vi kan varken säga ja eller nej förrän vi får se underlaget, säger Anders Karlsson (s), ordförande i försvarsutskottet.

ANNONS

Vänsterpartiets ledare Lars Ohly menar att det hela är en felsatsning.

– Det är dåligt använda pengar, vi behöver inte de här planen, och utan att lägga ord i mun på ÖB så tror jag att han tycker samma sak. Det är mer näringspolitik än försvarspolitik och det är orimligt att vi ska utforma vår försvarspolitik utifrån det, sade Ohly.

Miljöpartiets ledamot i försvarsutskottet Peter Rådberg anmälde i eftermiddags regeringen till riksdagens konstitutionsutskott (KU) för Gripenofferten. Han anser att löftet till Osloregeringen innebär att den svenska regeringen gått längre än vad den har tillstånd till från riksdagen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS