09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

PBK Outsourcing blir helfinskt i dag

administrator
administrator
Uppdaterad: 02 apr. 2007Publicerad: 02 apr. 2007

En av Sveriges och Nordens ledande leverantör inom outsourcing av ekonomiprocesser blir i dag helfinskt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026
Makro

Saabs miljardspel i Kanada: Lockar med jobb och export

09 feb. 2026
Börs & finans

Lyko hotas av skuldbomb – oönskade draget kan bli oundvikligt

09 feb. 2026

PBK Outsourcings spetskompetens ligger inom redovisning för kunder, leverantörer och löner. Alla företag som så önskar kan outsourca sin ekonomiavdelning eller funktionerna däri till PBK.

– Det var closing i dag. Underskrifterna har precis tecknats, säger Jonas Alfredson, ekonomichef på Skanditek Industriförvaltning AB.

Det börsnoterade svenska industriförvaltningsbolaget Skanditek ligger bakom försäljningen av nästan hälften av aktierna i PBK till finska Pretax Oy. Skanditek har därmed avyttrat hela sitt innehav om 46,4 procent i PBK Outsourcing.

Försäljningslikviden för aktierna uppgår till 45,7 miljoner kronor och innebär en vinst för Skanditek på 37,1 miljoner kronor.

– Vi har ägt PBK sedan 1998 och vi har trott på bolaget. Nu fick vi ett bra erbjudande och det var läge att slå till, säger Jonas Alfredson på Skanditek.

– Just nu är det stora spelare som rör sig på marknaden. Antingen får man satsa själv eller bli uppköpt. Vi kände att vi har fullt upp med andra investeringar.

Redan den 21 mars köpte finska Pretax 51 procent av aktierna i PBK på annat håll. Med de 46,4 procenten från Skanditek och ytterligare 2,6 procent från andra ägare ligger nu hela PBK i finska händer. Köparen är en av såväl Finlands som Nordens ledande bolag inom ekonomiförvaltning.

PBK startades 1992 och har gått från ren inkassoservice till leverans av ekonomifunktioner till företag i Sverige, Norge och Holland. Företaget behåller sitt eget, inarbetade namn och kommer att ingå i Accountor Group, ett internationellt bolag där Pretax är huvudägare. De cirka 90 anställda på PBK samt ledningen blir kvar i företaget.

ANNONS

I fjol var PBK:s organiska tillväxt 18 procent. Omsättningen låg på 102,85 miljoner kronor och PBK hade cirka 2.000 företag som kunder.

Efter avslutad affär har Pretax nu ökat på sin skara dotterbolag som tidigare innehöll etableringar i Danmark, Ryssland och Estland. Köpet innebär också att koncernchefen Asko Schrey får rätt i sin spådom att Pretax skulle få en ledande roll i Norden redan år 2002 blir verklighet – om än med fem års försening.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS