05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

OptiMobile i Kista utmanar jättarna

administrator
administrator
Uppdaterad: 07 juni 2005Publicerad: 07 juni 2005

OptiMobiles nya telefoniprogramvara UniPhone tar ip-telefoni i mobiltelefoner ett steg närmare ett genombrott. "Det här kommer att innebära en revolution inom operatörsbranschen", säger Mattias Hansson, en av grundarna.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Hittills har det endast varit möjligt att ringa med mobiltelefonen i gsm- och 3G-näten. Men nu kommer de nya licensfria trådlösa näten, wireless lan, wlan, som gör det möjligt med ip-telefoni från mobiltelefoner.

Med wlan ringer användaren över det nätverk som är mest kostnadseffektivt vid varje givet ögonblick. Mobiltelefonen används som en förlängning av den fasta telefonen eller som en ip-telefon som ringer gratis till andra ip-telefoner över internet.

När användare befinner sig inom det så kallade wlan-nätet kan han eller hon ringa billigt via det trådlösa nätverket. Vad uppstickaren OptiMobile gjort är att de tagit fram en patentsökt lösning, WBX UniPhone och WBX Enabled Services, som gör det möjligt för användaren att förflytta sig från wlan-området under pågående samtal utan att det bryts. Samtalet förflyttas sömlöst till gsm-nätet eller 3G-nätet.

– Det här är något helt unikt, och något som varken Ericsson eller Nokia lyckats presentera en lösning på, säger Lars Edman, vd för Optimobile.

Hittills finns tre gsm-telefoner med inbyggd wlan-teknik, Qtek 2020i och Qtek 9090 som tillverkas av HTC, ett taiwanesiskt bolag, och HP 6340 som tillverkas av Hewlett-Packard. UniPhone är i dag utvecklat för operativsystemet Windows Mobile som används i Qtek och HP:s mobiler.

– Vi ska inom en snar framtid att presentera ett avtal som vi har med en stor känd aktör som kommer att distribuera mobiltelefoner där Uniphone redan är färdiginstallerat. Vilken aktör det är kan jag inte säga i dagsläget, säger Lars Edman.

– I dag är Uniphone utvecklat för Windows Mobile men vårt mål är att kunna erbjuda UniPhone för mobiler med även andra operativsystem, som till exempel Symbian.

OptiMobiles nya telefoniprogramvara UniPhone kommer att testas i augusti i ett Vowlan-projekt
(Voice over wlan) i Kista Gallerian och i Kista Science Tower. UniPhone finns installerat i QTEK 9090 mobiltelefoner och det wlan-system som används är Meru Networks, som är utvecklat för att prioritera rösttrafik framför data.

ANNONS

– Den här tekniken kommer att pressa priserna på mobiltelfoni och ändra spelreglerna inom operatörsbranschen fullständigt, säger Mattias Hansson, grundare av OptiMobile och numera vd för systerföretaget OptiCall som distribuerar Meru Networks produkter.

– Vi har haft en oligopolsituation på marknaden vilket gjort att de stora svenska mobiloperatörerna haft en vinstmarginal på 40–50 procent. Nu får nya operatörer och företag möjlighet att tjäna pengar på mobiltelefoni.

När blir den här tekniken kommersiell?

– Nu. Startskottet har redan gått. De så kallade Dual Mode-telefonena, som har både gsm och wlan installerade, har motarbetas i många år av de stora mobilbolagen och de etablerade mobiltelefonitillverkarna har inte vågat ta fram den här typen av telefoner. Men nu går utvecklingen inte att stoppa längre och det är många tillverkare som har telefoner med inbyggd wlan på gång, bland annat Motorola och Nokia, säger Mattias Hansson.

Enligt Gartner Group kommer cirka 80 procent av de mobiltelefoner som kommer ut på marknaden 2007 fungera även i wlan-nät. Tekniken har också blivit billigare och kostnaden per wlan-chip ligger nu på cirka 4 dollar.

OptiMobile är ett privatägt företag som startade upp 2002 och som delvis finansieras av statliga medel och lån från Almi, Nutek och Vinnova men även EU-medel och privata investerare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS