Opec har kommit överens om att minska kartellens officiella produktionsvolym med 1,5 miljoner fat råolja per dag från och med november.
Opec minskar oljeproduktionen


Det rapporterar Reuters med hänvisning till en Opec-delegat.
Sänkningen ska räknas från den produktionsvolym som gällde i september. Opec inledde på fredagsförmiddagen ett krismöte på sitt huvudkontor i Wien för att diskutera oljekartellens produktionsvolym.
Det extrainkallade Opec-mötet äger rum mot bakgrund av att världsmarknadspriset på råolja har mer än halverats sedan rekordnoteringen i juli i år, då ett fat amerikansk råolja kostade över 147 dollar per fat. På fredagen kostade samma typ av oljekontrakt 67 dollar per fat.
Inför mötet sade Kuwaits oljeminister Mohammed al-Olaim att det för närvarande finns ett överutbud av råolja på marknaden och att han räknar med att det blir en produktionsminskning i kartellen.





