17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Oljeledning i Nigeria sprängd

administrator
administrator
Uppdaterad: 17 juli 2008Publicerad: 17 juli 2008

En oljeledning som används av italienska Eni i det oroliga Nigerdeltat sprängdes i dag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Lyxjättarna varnar: "AI-bubbla kan slå hårt mot oss"

17 feb. 2026
Börs & finans

Fondförvaltare flyr dollarn – mest negativa på 14 år

17 feb. 2026
Dollarn
Börs & finans

Ny botten för dollarn – kan ändå bli dyrt att satsa mot USA

17 feb. 2026
Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026

Det hävdar enligt Timipre Sylva ,delstatsguvernören i området. Enligt Sylva resulterade dådet i att oljeproduktionen begränsades till 20.000 fat råolja per dygn.

– Det var några lokalbor som begav sig in i skogen där oljeledningen går och i skydd av natten utförde de sprängningen, sade han till Reuters.

Eni ville inte bekräfta uppgifterna.

Våldet i Nigeria har slagit ut en femtedel av landets oljeproduktion sedan drygt två års tid, vilket bidragit till att driva upp världsmarknadspriset på råolja till rekordnivåer.

Den nattliga sprängningen föregicks av en eldstrid till sjöss mellan säkerhetstrupper och attentatsmän som krävde fem dödsoffer.

Nigerias president Umaru Yar’Adua har bett om internationellt stöd för att stävja våldet och i onsdags tillkännagav den brittiska regeringen att man kommer att bistå landets säkerhetstrupper med militära säkerhetsrådgivare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS