Realtid

Nytt lönesystem på Linklaters

Sara Johansson
Uppdaterad: 04 dec. 2013Publicerad: 04 dec. 2013

Individuella prestationsersättningar för juristerna ska stärka advokatbyråns konkurrenskraft.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Advokatfirman Linklaters planerar att introducera en prestationsbaserad lönemodell för de London-baserade juristerna som har mer än två års erfarenhet i branschen, enligt Legalweek.

Byrån uppger att den nya ersättningsstrukturen ska säkerställa att företaget förblir ”mycket konkurrenskraftigt”.

Den nya strukturen kommer att träda i kraft den 1 maj 2014 och ska se till att lönerna bättre speglar individernas insatser. Byrån planerar inte att göra några ändringar i den befintliga bonusstrukturen.

– Feedbacken från juristerna indikerar att de vill att individuella prestationser ska spela en större roll i den totala ersättningen De förändringar vi föreslår kommer att hjälpa till att genomföra detta och speglar företagets åtagande att erbjuda våra anställda det mest attraktiva helhetspaket, säger Michael Bennett, partner på Linklaters, till Legalweek.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS