Realtid

Nytt hotell tar över Setterwalls gamla lokaler

Sara Johansson
Uppdaterad: 22 maj 2015Publicerad: 22 maj 2015

Bank Hotel tar över Setterwalls gamla lokaler på Arsenalgatan i Stockholm.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ett nytt boutiquehotell planeras av Stureplansgruppen som nu skrivit kontrakt med Aberdeen som har hyr ut cirka 5.500 kvm i SEB Trygg Livs fastigheter på Arsenalsgatan 6 i Stockholm, enligt ett pressmeddelande.

Fastigheten omfattar bland annat de stora kontorsytor som blir vakanta efter Setterwalls.

Namnet på hotellet blir Bank Hotel som även ska ha bar och restaurang i lokalerna.

– På Arsenalsgatan 6 skapar vi Stockholms främsta boutiquehotell med en tydlig inriktning mot en medveten målgrupp. Fastigheten är med sin utformning och läge idealisk för det internationella koncept vi tagit fram. Med stora publika ytor i såväl gatuplan som på taket blir Bank Hotel ett nav i Blasieholmens utveckling, säger Vimal Kovac, vd Stureplansgruppen.

– Vi är mycket nöjda med att få ett hotell som hyresgäst som bidrar positivt till fastighetens och portföljens utveckling. Är också övertygade om att detta boutique-hotell blir ett uppskattat nytt inslag i stadsbilden vilket ytterligare kommer att lyfta Blasieholmen, som är ett av våra strategiska områden. I linje med vår plan för portföljen har vi nu två större hotellprojekt med olika koncept igång, ett i Göteborg och nu ett i Stockholm, säger Lars Kinneholm, tillgångsförvaltare på SEB Trygg Liv.

Bank Hotel beräknas öppna i sina nya lokaler under 2017.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

sju
Spela klippet
Realtid TV

Sju bolag äger en tredjedel av svenskarnas kapital

07 dec. 2025
han
Spela klippet
Realtid TV

Han vill stoppa pajkastningen – med svensk teknik

06 dec. 2025
ANNONS
ANNONS