Realtid

Artikel-6255c26f38b39

Realtid.se
Uppdaterad: 14 juni 2011Publicerad: 14 juni 2011

Beklämmande

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Tidigare HQ-ledamoten Pernilla Ström ger en skriftlig kommentar till Realtid.se sedan förvaltningsrätten kommit fram till att Finansinspektionen gjorde rätt när de stoppade Ström från styrelseuppdrag i Öhman-sfären.

”Först tycker jag att det är bra att jag fick överklaga, det satt ju väldigt långt inne – och det är ett fall framåt ur rättssäkerhetssynpunkt. Och även om FI och Martin Andersson nu försöker hålla god min i elakt spel i TT-intervjun nyligen förstår jag att det var en missräkning för dem.

När det gäller förvaltningsrättens dom tycker jag den är beklämmande. Jag hade visserligen blivit varnad av dem som har större erfarenhet på området än jag att förvaltningsrätterna ofta är svaga och osjälvständiga gentemot myndigheterna. Men jag är ändå förvånad.

Jag är utsatt för allmänna beskyllningar som varken FI eller någon annan har bemödat sig om att konkretisera eller försöka leda i bevis. Men Förvaltningsrätten tycker tydligen att det räcker med den ”bedömning” som FI har gjort (och som ledde till att HQ Banks tillstånd drogs in). Under tiden och fram till dess att saken retts ut ordentligt ska jag alltså anses icke lämplig. Det är absurt. Det innebär att jag döms på förhand utan att det har konstaterats att jag har gjort något fel över huvud taget.

Jag trodde det skulle krävas mer än så i Sverige för att ta heder och ära av en person och för att utdöma yrkesförbud, vilket ju detta innebär för min del.

Intressant nog beslutade HQ vid den senaste bolagsstämman den 24 maj i år att tillsätta en särskild granskningsman som bl a ska utreda

”…styrelsernas och enskilda styrelseledamöters vetskap och delaktighet i beslutsfattandet, värderingen av positionerna samt hur verkställande direktörerna, styrelserna och enskilda styrelseledamöter löpande informerats om verksamheten och dess omfattning samt risker.”

Jag är med andra ord inte ensam om att anse att dessa centrala frågor hittills inte har utretts. Så jag välkomnar verkligen en sådan granskning.

ANNONS

Jag räknar naturligtvis också med att överklaga domen till kammarrätten. Jag kan inte tänka mig att lagstiftaren har avsett att det ska kunna få gå till så här. Men det får jag väl diskutera med mitt juridiska ombud först”.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS