Livbolagen planerar stora aktieutförsäljningar nästa år, visar en ny undersökning bland Sveriges pensionsförvaltare.
Nya regler ger aktieutförsäljning


Mest läst i kategorin

Vid årsskiftet införs nya regler för hur pensionsinstituten får placera pengarna från tjänstepensionerna. Totalt handlar det om 900 miljarder kronor som påverkas av att Sverige nu genomför EU:s så kallade tjänstepensionsdirektiv. Reglerna ger instituten friare händer men de ställs samtidigt under hårdare kontroll av Finansinspektionen.
– Vi tror att reformen skapar bättre förutsättningar för pensionsplacerarna att trygga de framtida tjänstepensionerna, säger Christer Wachtmeister, vd för Alfred Berg Kapitalförvaltning.
En undersökning som Alfred Berg låtit genomföra bland 34 pensionsinstitut visar att hälften av dem planerar att sälja aktier och köpa ränteobligationer för att bättre matcha kraven från de nya reglerna. Målet är att säkra avkastningen på längre sikt. Därmed väntas det blir mer fördelaktigt att äga obligationer med lång löptid, och mindre fördelaktigt att äga mycket aktier.
Undersökningen visar att 80 procent av förvaltarna anser den långa räntan har sjunkit tack vare de nya reglerna, och att den också väntas sjunka ytterligare ett tag framöver. En siffra som har nämnts är att förvaltarna kommer sälja aktier för 200 miljarder kronor.
– Man ska vara väldigt försiktigt med den typen av slutsatser, säger Christer Wachtmeister på frågan hur omplaceringarna kommer att påverka börsen framöver.
TT

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








