31 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ny vd i Förenade Liv

Realtid.se
Uppdaterad: 03 okt. 2016Publicerad: 03 okt. 2016

Kenneth Axelsson tillträdde tjänsten den 1 oktober. Han efterträder Sari Zander som blir ny internrevisionschef för Folksam Liv.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

 – Min prioritet är att behålla och vårda den befintliga affären i Förenade Liv så att kunder och partner får den service de förväntar sig och har rätt till. Samtidigt vill jag bygga goda relationer med Förenade Livs viktiga partner. Tillsammans kan vi bidra till att införlivningen av Förenade Liv till Folksam görs på ett klokt sätt, säger Kenneth Axelsson i ett pressmeddelande.

I en kommentar säger Sture Nordh, styrelseordförande, Förenade Liv att "Kenneth Axelsson är väl meriterad och känner Folksamgruppen väl, vilket är av stort värde för den införlivning av Förenade Liv i Folksam som nu inletts. Därmed kan försäkringsverksamheten fortsätta att utvecklas i samarbete med våra kunder".

Kenneth Axelsson efterträder Sari Zander som blir ny internrevisionschef för Folksam Liv. Hon tillträdde tjänsten den 1 oktober.

– Jag ser verkligen fram emot att arbeta som chef för Folksam Livs internrevisionsfunktion. Med min erfarenhet att arbeta som vd och styrelseledamot under många år, vet jag att internrevisionsfunktionen är en värdefull resurs för styrelse och företagsledning. Det är alltid en viss ambivalens i att byta jobb men det gäller att ta tillvara när möjligheter som den här dyker upp, säger Sari Zander i en kommentar.

Kenneth Axelsson har examen från Ekonomlinjen på Stockholms universitet med inriktning på organisation och management. Han har lång erfarenhet av förvärv och fusioner av bolag och har för Folksam bland annat arbetat med integrationen av SalusAnsvar. Under det senaste året har Kenneth varit senior rådgivare i förstudiearbetet kring införlivningen av Förenade Liv.

Sari Zander har arbetat i Folksamgruppen sedan 1988. Hon är civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm och har, förutom vd-rollen i Förenade Liv, suttit i KPA Pensions företagsledning som ansvarig för den strategiska affärsutvecklingen samt varit vd för Tre Kronor Försäkring.

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS