Norska riskkapitalfirman budar 30 kronor per aktie.
Norvestor lägger bud på Nordic Camping

Mest läst i kategorin

RCN Intressenter, som indirekt ägs av Norvestor VII som förvaltas av norska riskkapitalbolaget Norvestor Equity, lägger ett kontantbud på Nordic Camping & Resort, NCR.
Erbjudandet är på 30 kronor per aktie vilket innebär en premie med 26 procent jämfört med gårdagens stängningskurs på 23,80 kronor. RCN äger inte några aktier sedan tidigare i NCR.
– RCN Intressenter anser att NCR är ett kvalitetsföretag med lång historia av lönsam tillväxt och en stark position i en underliggande attraktiv marknad för camping och turism i Norden, framgår det av ett pressmeddelande.
Styrelsen i NCR rekommenderar aktieägarna att acceptera erbjudandet. Dessutom har vd Tom Sibirzeff åtagit sig att ingå ett aktieöverlåtelseavtal som innebär att RCN förvärvar samtliga hans aktier, både eget innehav och genom bolag, villkorat av att erbjudandet fullföljs.
Även fem av de största aktieägarna, Traction, Kjell Jakobsson, Thord Wilkne, styrelseordförande Joakim Skantze och Novobis har oåterkalleligen åtagit sig att acceptera erbjudandet. Tillsammans med vd:n representerar de fem aktieägarna ett sammanlagt innehav om 61,93 procent.
Acceptperioden beräknas inledas den 15 november och avslutas den 6 december, följt av likviddag den 12 december.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






