20 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nordic Ninja tar in miljardbelopp i ny fond – öppnar kontor i Stockholm

Investeringsteamet på Nordic Ninja.
Investeringsteamet på Nordic Ninja.
Realtid.se

Japanska riskkapitalbolaget Nordic Ninja, som bland annat investerat i Einride, har startat sin andra fond på 2 miljarder kronor. Den nya fonden är därmed den största japanska riskkapitalfonden i Europa. Samtidig öppnar Nordic Ninja ett kontor i Stockholm som sin bas för sin nordiska verksamhet.

Nordic Ninjas andra fond ska investera i och stödja bolag som utvecklar lösningar med fokus på klimatteknik, deep tech och det digitala samhället. Det framgår av ett pressmeddelande,

Grundat som ett japanskt-europeiskt joint venture mellan JBIC IG Partners och BaltCap, drivs Nordic Ninja av Tomosaku Sohara, Shinichi Nikkuni, Marek Kiisa och Rainer Sternfeld.

Investeringsteamet har tidigare investerat i ett flertal svenska startups, så som Mavenoid och klimatteknologi-bolagen Einride, Kognic och Climate View.

Utöver Einride har Nordic Ninja investerat i europeiska unicorn-bolag som exempelvis Veriff och Bolt. Den nordiska såväl som den baltiska verksamheten har fördubblats, och nu kommer även verksamheten i Storbritannien, Irland och Benelux-länderna att utökas.

 

Senaste lediga jobben