Realtid

Nathanson lämnar Nordnet

Realtid.se
Uppdaterad: 24 nov. 2014Publicerad: 24 nov. 2014

Trustbuddy-uppdraget spökar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Den 17 november valdes Simon Nathanson in som ny ordförande i Trustbuddys styrelse. Nu kommer beskedet att han avgår ur styrelserna för Nordnet och Nordnet Bank där han verkat sedan 2010. Enligt Nordnet sker avgången på egen begäran men bolaget noterar också att det finns en konflikt mellan de två updragen.

”Det bedöms finnas risk för intressekonflikter mellan Nathansons uppdrag i å ena sidan TrustBuddy och å andra sidan hans styrelseuppdrag i Nordnet”, skriver Nordnet i ett pressmeddelande.

– Simon har på alla sätt varit en mycket uppskattad styrelsemedlem och bland annat tillfört värdefulla kunskaper inom områdena för värdepappershandel och regelefterlevnad. Jag önskar honom lycka till i hans fortsatta verksamhet, säger Claes Dinkelspiel, styrelseordförande i Nordnet.

Att Simon Nathanson var föreslagen som ny ordförande i Trustbuddy har varit känt sedan i september. Enligt Nordnet kommer val av ny styrelseledamot inte att ske förrän på den ordinarie stämman i vår.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS