Flera tidigare Ericssonchefer kommer att åtalas i samband med den svenska brottsutredning om misstänkt korruption som pågår sedan april 2019, rapporterar SvD.
Mutåtal kommer väckas mot flera Ericssonchefer

Mest läst i kategorin

Tidigare Ericssonchefer har varit mål för en brottsutredning vid riksenheten mot korruption kommer åtalas för bestickning, grovt brott, rapporterar SvD. “Åklagaren vill inte bekräfta uppgifterna, men säger att misstankarna om mutbrott ligger fast. Besked väntas inom kort,” rapporterar SvD.
I den ena delen av brottsutredningen, som rör händelser i afrikanska Djibouti under perioden 2011–2012 och är i slutfasen, har ett 20-tal förhör hållits. Kammaråklagaren Mats Jansson bekräftar för SvD att ett antal tidigare Ericssonanställda delgivit misstanke om brott för att de ska ha mutat statstjänstemän i Djibouti “med totalt cirka 20 miljoner kronor för att vinna ett kontrakt”.
I den andra delen av muthärvan, som rör Kina, handlar det om betydligt mer pengar, cirka en halv miljard kronor, enligt kammaråklagare Leif Görts. Han säger att ett beslut i åtalsfrågan kommer tidigast till hösten, rapporterar SvD.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







