12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Misstänkt sabotage bakom tv-avbrott

administrator
administrator
Uppdaterad: 09 aug. 2007Publicerad: 09 aug. 2007

Sabotage kan ligga bakom tv-avbrottet i tisdags kväll då tv-bilden försvann för hundratusentals abonnenter.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Någon har tagit sig in hos Teracoms underleverantör i Göteborg och klippt av ett stor antal fiberkablar.

– Det har varit yttre påverkan av någon eller några utomstående som varit inne där fiberkabeln går och klippt av den. Om det är sabotage, inbrott eller vandalisering bakom vågar jag inte svara på, säger Teracoms vd Crister Fritzon till SVT:s Rapport.

Händelsen är polisanmäld.

Underleverantören Gotnet är en del av Göteborg Energi. Anläggningen ligger i ett industriområde utanför Göteborg.

Avbrottet varade i två timmar, mellan 18.10 och 20.10 och gjorde att hundratusentals abonnenter i södra Sverige inte kunde se på tv eller höra på radio.

Gotnets marknadschef Hans Svensson tror att den som klippte av fiberkabeln var ute efter att stjäla koppar.

– Det är min spontana reaktion, med tanke på hur det ser ut på platsen. När man sedan märkte att det inte fanns koppar i kabeln var skadan redan skedd, säger Svensson till TT.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS