15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Miljardsvindlaren har fått nytt jobb

administrator
administrator
Uppdaterad: 25 apr. 2008Publicerad: 25 apr. 2008

Jérôme Kerviel har fått jobb. Handlaren, som spelade bort rekordmycket pengar för en fransk storbank, har bytt bransch.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Nickel
Börs & finans

Nästa metall som väntas rusa – finns i Sverige men bryts inte

15 feb. 2026
Skulden sänker USA
Makro

USA drunknar i skulden: 2 000 miljarder dollar i ränta – varje år

15 feb. 2026
EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026
Makro

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste

15 feb. 2026

FRANKRIKE Juridikens kvarnar mal långsamt. Utredningen om hur handlaren Jérôme Kerviel kunde göra sina svindlande affärer är fortfarande inte klar. I slutet av januari uppdagades det att hans arbetsgivare, den franska storbanken Société Générale, hade förlorat omkring 46 miljarder kronor på Kerviels spekulationer.

Men sedan en vecka tillbaka arbetar huvudpersonen själv. Enligt den franska dagstidningen Le Figaro har Jérôme Kerviel fått jobb hos ett företag som är specialiserat på datarådgivning.

I mars släpptes han ut ur häktet, eftersom en domstol ansåg att det inte längre var befogat att hålla honom inspärrad i väntan på att utredningen skulle bli klar.

Men han omgärdas av en rad juridiska restriktioner. Han får till exempel inte lämna Parisregionen och får inte ha några som helst kontakter med börsvärlden.

Dessutom är han förbjuden att träffa ett tjugotal personer, däribland hans gamla kolleger på banken.

Företaget, som har anställt honom, heter LCA och ligger i en Parisförort. Exakt vad han sysslar med får vi inte veta. Men däremot att det handlar om ett bolag som leds av Jean-Raymond Lemaire, som betraktas som en av Kerviels beskyddare.

Det var hos Lemaire, som handlaren vistades under några dagar, efter att affären hade uppdagats i slutet av januari. Ja, då franska medier påstod att Kerviel var spårlöst försvunnen.

Men det finns en hake i historien och det är att Lemaire från början fanns med på den lista över personer som Kerviel inte fick träffa under polisutredningen. Lemaire arbetar nämligen också då och då som expert åt en domstol i Versailles. Men handlaren har fått hans namn struket från listan över personer, som han inte får lov att träffa.

ANNONS

Enligt Le Figaro är ledningen för Société Générale något förvånad över att Jérôme Kerviel tycks ha en lyckad karriär framför sig. Vad som kommer att hända med handlarens närmaste överordnade på hans gamla arbetsplats är däremot osäkert. Flera av dem förväntas bli sanktionerade, för att de inte hade tillräckligt med kontroll över vad Jérôme Kerviel sysslade med.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS