Realtid

Massavhopp från Novo Nordisks styrelse

Novo Nordisk är ett av de bolag som kan få problem med de nya tullarna. (Foto: (Johan Nilsson / TT)
Nyhetsbyrån TT
Nyhetsbyrån TT
Uppdaterad: 21 okt. 2025Publicerad: 21 okt. 2025

Läkemedelsjätten Novo Nordisk byter ut i princip hela bolagsstyrelsen. En ägarkonflikt ska ligga bakom massavhoppet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Dramatiken kring danska läkemedelsjätten Novo Nordisk fortsätter. Efter kursslakt, massuppsägningar och vd-byte kommer nu beskedet att nästan hela bolagets styrelse byts ut.

I ett pressmeddelande från bolaget meddelas att alla utom en ledamot försvinner, däribland styrelseordförande Helge Lund.

”Efter en dialog med Novo Nordisk Foundation (Novo Holdings ägare som i sin tur ansvarar för förvaltningen av bolaget) om den framtida sammansättningen av styrelsen har det inte gått att nå en gemensam överenskommelse. Styrelsen har föreslagit en förnyelse med fokus på nya kompetenser”, säger styrelseordförande Helge Lund i pressmeddelandet.

Gör comeback

Som ny ordförande nomineras nu Lars Rebien Sørensen som därmed gör sensationell comeback inom företaget. Lars Rebien Sørensen var vd under åren 2000–2016 och därefter ordförande för bolagets ägarstiftelese sedan sommaren 2018.

Bland ytterligare föreslagna ledamöter märks svenskan Helena Saxon som tidigare under dagen meddelat sin avgång från svenska läkemedelsbolaget Sobi.

Rasat kraftigt

Novo Nordisk som ligger bakom diabetes- och viktminskningsläkemedlen Ozempic och Wegovy har i år rasat kraftigt på Köpenhamnsbörsen samtidigt som det meddelats att man genomför kraftiga besparingar där tusentals tjänster försvinner, framförallt på hemmaplan i Danmark.

ANNONS

Dessutom har bolaget nyligen bytt ut sin vd efter att Lars Fruergaard Jørgensen fick lämna i maj tidigare i år.

Dagens besked får aktien att tappa ytterligare 1,5 procent.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS