15 sep.
2026

Realtid

Michael Dell satsar miljarder på försäkringar – AI ska lyfta vinsten

ichael Dell, grundare och vd för Dell Technologies, investerar miljarder i försäkringsbranschen. (Foto: Richard Drew /AP/TT)
Karin Andersen

Karin Andersen

Techmiljardären Michael Dell köper den amerikanska försäkringsmäklaren The Baldwin Group för 7,7 miljarder dollar. Med AI och annan teknik hoppas han öka lönsamheten i en datatung verksamhet. Dell är inte ensam i techvärlden om att se möjligheter i försäkringsbranschen.

Michael Dell har byggt sin stora förmögenhet på datorer. 1984 grundade han Dell, som senare växte till teknikjätten Dell Technologies. I dag är han bolagets vd och styrelseordförande och hör till världens rikaste personer.

Nu väljer han att investera miljarder i en helt annan bransch.

Tillsammans med sitt familjekontor DFO Management och Sequence Holdings köper Dell den amerikanska försäkringsmäklaren The Baldwin Group. Prislappen är enligt Reuters rapportering 7,7 miljarder dollar. Baldwin hade före affären ett börsvärde på omkring 4,1 miljarder dollar.

När affären är genomförd kommer Baldwin att lämna börsen och bli privatägt. Enligt Reuters får Baldwins aktieägare 32,50 dollar per aktie. Det motsvarar en premie på 88 procent mot aktiekursen den 17 juni, innan uppgifterna om en möjlig affär började påverka aktien.

Läs också: Nordnet startar nytt bolag med ABG Sundal Collier. Realtid

Planerar att öka lönsamheten med AI

Baldwin arbetar bland annat med företagsförsäkringar, cybersäkerhet och personalförsäkringar och hanterar stora mängder data om kunder, risker och försäkringslösningar.

Det är en verksamhet där Dell och Sequence ser möjligheter att effektivisera med hjälp av mer teknik.

I Baldwins pressmeddelande säger bolagets vd Trevor Baldwin att företagets strategi ligger fast, men att investeringarna i teknik och kompetens ska öka.

Mer automatisering kan minska det manuella arbetet och göra det möjligt för anställda att hantera fler kunder. Samtidigt kan data och AI användas för att utveckla tjänster och effektivisera delar av verksamheten.

Baldwin har dessutom möjlighet att växa genom förvärv av andra försäkringsmäklare.

Dell betalar ett högt pris i förhållande till Baldwins nuvarande lönsamhet. Affären värderar bolaget till omkring 20 gånger det justerade rörelseresultatet.

Läs även: Rekord: Mistral värderas till 21 miljarder euro och bygger vidare i Borlänge

Intresset för försäkringsmäklare är stort

Dell är långt ifrån ensam om att investera stort i försäkringsförmedling.

I slutet av augusti meddelade Aon att bolaget köper USI Insurance Services för 17 miljarder dollar, inklusive skulder. Affären är en av de största i branschen.

Enligt Financial Times konkurrerade Dell och Sequence med flera private equity-aktörer om Baldwin.

Missa inte: Rekordmånad för estnisk bank – ändå krymper vinsten. Realtid

Karin Andersen

Ekonomijournalist med inriktning på ekonomi och breda samhällsfrågor.

Karin Andersen

Ekonomijournalist med inriktning på ekonomi och breda samhällsfrågor.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Afrikas rikaste man tar sitt raffinaderi till börsen

14 sep. 2026