24 juli
2026

Realtid

Loomis-chefen: Det går inte att ha ett samhälle utan kontanter

loomis
Loomis-vd:n Aritz Larrea ser inte ett helt kontantlöst samhälle framför sig. (Foto: Weps/TT).
Johannes Stenlund

Johannes Stenlund

Sverige har stadigt fasas ut allt mer kontanter. Men nu tycks utvecklingen gå åt andra hållet, något som bekräftas av aktörer i branschen.

Värdehanteringsbolaget Loomis ser ingen framtid där kontanter helt försvinner.

Tvärtom väntas behovet av kontanthantering bestå, enligt vd Aritz Larrea. Han pekar på ökade krav på beredskap och finansiell motståndskraft.

”Det kontantlösa samhället är omöjligt”, säger han till EFN.

Hänvisar till ECB

Larrea menar att utvecklingen går i motsatt riktning mot vad många tidigare trott.

I stället för att avveckla kontantinfrastrukturen arbetar allt fler länder med att säkerställa att kontanter finns tillgängliga även i framtiden.

Som exempel lyfter han Europeiska centralbankens arbete med beredskapsplaner för kontanter.

Enligt honom inför flera länder också regleringar som ska skydda tillgången till kontanter, bland annat för att stärka samhällets motståndskraft vid störningar.

Han hänvisar även till det omfattande strömavbrott som drabbade Spanien tidigare i år.

Läs mer: Pinsamt många stängda bankomater efter ägarskifte. Dagens PS

Sverige ligger i ytterkant

När elektroniska betalningssystem påverkades blev kontanter avgörande för att människor skulle kunna handla mat och andra nödvändigheter.

Enligt Larrea visar händelsen att ett samhälle inte enbart kan förlita sig på digitala betalningslösningar.

Sverige är ett av världens mest kontantlösa länder, medan kontantanvändningen fortfarande är betydligt högre i bland annat USA och stora delar av Latinamerika.

Trots den svenska utvecklingen tror Loomis-vd:n inte att övriga marknader kommer att följa samma väg fullt ut.

Uttalandet kommer i samband med att Loomis presenterade en delårsrapport som överträffade analytikernas förväntningar.

Under det andra kvartalet ökade både omsättning och resultat, samtidigt som den organiska tillväxten uppgick till drygt 9 procent.

Läs mer: Kontantuttag kostar pengar – så mycket måste du betala. Realtid

Köpte sydmerikanska bolag

Bolaget fortsätter samtidigt att expandera genom förvärv i Latinamerika.

Nyligen köpte Loomis det argentinska kontanthanteringsbolaget Transportada del Interior och arbetar med att slutföra förvärvet av peruanska Hermes Transportes Blindados, en affär som väntas bli klar under det fjärde kvartalet.

Enligt Larrea är Sydamerika fortfarande en relativt liten del av koncernens verksamhet, men bolaget har en stark finansiell ställning och ser fortsatt möjligheter att växa genom fler förvärv när värderingarna är attraktiva.

Loomis aktie steg efter rapporten på Stockholmsbörsen, där investerarna tog fasta på både den starka resultatutvecklingen och bolagets fortsatta tillväxt.

Läs mer: Kineser tilldelas ”Nobelpriset i matematik” – landet jublar. Dagens PS

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Kris i Volkswagen – då står 20 000 svenska jobb på spel

24 juli 2026
Börs & finans

"Utdelningen är slut" – Demografiska smällen slår mot räntorna

24 juli 2026
Börs & finans

Börsgurun: AI-yran är vår tids South Sea-bubbla

24 juli 2026