12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Labs2 i affär med ex-dotterbolag

Realtid.se
Uppdaterad: 08 aug. 2007Publicerad: 08 aug. 2007

UPPDATERAD & KORRIGERAD Jonas Birgerssons Labs2 meddelar i dag att man ska uppdatera bredbandsbolaget Via Europas nät. Labs2 ägde tidigare Via Europa, innan man sålde det till riskkapitalbolaget e-Business.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Som Realtid.se
tidigare berättat sålde Labs2 dotterbolagen Bredband2, Digisip och Via Europa i mars 2006. I bolagen ingick kundstockar och lite infrastruktur och köpare var e-Business.

Nio månader senare, i december, sålde e-Business bolagen Bredband2, Digisip, ABC Bredband vidare till SkyCom. Köpeskillingen var då hemlig.

Labs2 köpte SkyComs bredbandsnät och drift i september 2006, för 90 miljoner kronor i egna aktier. SkyCom blev då Labs2:s största ägare.

Och den 26:e mars i år ingick Labs2 i ett avtal med SkyCom som enligt pressmeddelandet ”innebär att SkyCom på sikt kommer att erbjudas möjligheten att överta ett antal avtal och andra tillgångar som idag hanteras av Labs2 för att säkra sin tillväxt”.

Efter att revisorerna tvingat fram ett klargörande skrev Labs2 i ett pressmeddelande att Labs2 upphör med all operatörsverksamhet, som istället övertas av SkyCom.

Enligt en artikel i Affärsvärlden köpte man därmed tillbaka driften. Detta bekräftades av Jonas Birgersson och SkyCom.

Nu gör Labs2 affär med sitt tidigare dotterbolag Via Europa, rapporterar nyhetsbrevet Telekomnyheterna.

Labs2 har fått uppdraget att uppgradera ViaEuropas nät. Detta för att bolagets ska kunna hantera slutkunder med Gigabit-abonnemang.

ANNONS

”För oss på Labs2 är det alltid spännande att arbeta i teknikens framkant. När ViaEuropa nu har skrivit ett strategiskt avtal med Cisco, som gör det möjligt med gigabit till privatpersoner i stor skala, så är det ett sant nöje att få anpassa våra produkter till denna framtidsteknik, säger Jonas Birgersson i ett pressmeddelande.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS