EQT utvärderar strategiska alternativ för sitt affärssegment Credit.
JP Morgan rådgivare när EQT utvärderar Credit


Mest läst i kategorin

Nyheten om att EQT utvärderar framtiden för affärssegementet Credit kommuniceras i bolagets kvartalsredogörelse
”Tillväxtmöjligheterna för Credit är inom områden längre ifrån EQT:s kärnverksamhet av aktivt ägarskap där EQT kan ha stor påverkan och fullt utnyttja EQT-plattformen”, uppger EQT i en presskommentar.
Kreditaffären startades 2008, den sammanlagds summan som investerats är 5,1 miljarder euro fördelade på 172 bolag. Enligt Nyhetsbyrån Direkt är inget av dessa bolag börsnoterat i Sverige.
JP Morgan har fått förtroendet att vara EQT:s finansiella rådgivare i processen med att utvärdera alternativen för Credit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







