Nervösa investerare undviker Japans statsobligationer. Nu planerar landets centralbank att strypa tillgången i ett försök att hålla marknaden lugn.
Japan drar i nödbromsen för att lugna marknaden


Japans ekonomi har varit skakig ett längre ett tag. Det märks inte minst på obligationsmarknaden, där det svala intresset för 20-åriga obligationer har fått långräntorna att stiga.
Nu försöker Japans regering ta kontroll över situationen.
Missa inte: Japans kris skrämmer västvärlden. Realtid
Enligt källor till Financial Times planerar Japans finansdepartement att minska utbudet av nya obligationer, vilket fått räntorna att sjunka igen.
Skickat ut enkät
I ett ovanligt drag har ministeriet skickat ut en enkät till mäklare och andra aktörer på obligationsmarknaden för att samla in synpunkter om marknadsläget.
Detta har lett till spekulationer om att regeringen vill samla material som gör det lättare att kommunicera beslutet att minska utbudet av statsobligationer, särskilt de med mycket lång löptid.

Denna potentiella utbudsminskning har omedelbart påverkat marknaden. Räntan på den 30-åriga japanska statsobligationen sjönk med 0,18 procentenheter till 2,85 procent, från en topp på 3,2 procent förra veckan.
Även 10-årsräntan föll något till 1,46 procent. Eftersom obligationspriser rör sig i motsatt riktning till räntor innebär detta en uppgång i priserna.
Missa inte: Japans jordbruksminister fälld av sina egna ord – om ris. Realtid
Senaste nytt
Hög statsskuld oroar
Den senaste tidens oro på obligationsmarknaden har karaktäriserats som den sämsta efterfrågan på ett decennium.
Situationen har beskrivits som en ”köparstrejk”, där traditionella investerare som japanska livförsäkringsbolag visat lågt intresse samtidigt som centralbanken, Bank of Japan, fortsätter att trappa ned sina stödköp.

Japans svåra balansgång om Kina invaderar Taiwan
Kina är Japans största handelspartner och det har därmed skapats en svår sits.
Utöver detta har en koncentration av emissioner av långfristiga obligationer lett till ett tillfälligt överskott på marknaden.
Den höga statsskulden – över 200 procent av BNP – har också bidragit till osäkerheten kring Japans långsiktiga finansieringsutsikter.
Vill bygga konsensus
Dessutom finns det en osäkerhet utlöst av inflationen, som i april låg på 3,6 procent, rapporterar Dagens Industri.
Under de senaste decennierna har Japan haft både deflation och minusränta, men det har förändrats nyligen. Detta har bland annat lett till att japaner äter mindre grönsaker när priserna går upp.
Analytiker tolkar finansministeriets förfrågan som en signal om att myndigheterna vill lugna marknaden inför kommande auktioner.
Missa inte: Börsras och varsel – japanska biljättar pressas. Realtid
Osäkerheten kvarstår i Japan
Istället för ett direkt besked föredrar japanska myndigheter att bygga konsensus och agera i linje med marknadens uppfattning.
Trots tisdagens lättnad kvarstår osäkerheten.
Faktorer som fortsatt inflation, stramare likviditet och centralbankens normaliseringspolitik tyder på att japanska räntor på sikt kan fortsätta stiga, enligt Bloomberg.

Japans 34 år långa ledning är bruten
Japan har varit känt som landet som äger mer tillgångar utomlands än något annat land.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.