Realtid

Japans 34 år långa ledning är bruten

japan
Japans finansminister Katsunobu Kato menar att landets förlorade topposition har mer med andra länder att göra. (Foto: Shuji Kajiyama/AP/TT)
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 27 maj 2025Publicerad: 27 maj 2025

Japan har varit känt som landet som äger mer tillgångar utomlands än något annat land. Nu har man dock tappat titeln.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ända sedan 1991 har Japan varit världens största ”borgenärsland”, alltså ett land som äger mer tillgångar hos andra länder än vice versa.

Nu är dock den epoken över, åtminstone tillfälligt.

Missa inte: Japans obligationsmarknad nära sammanbrott. Realtid

Ett starkt handelsresultat gör nämligen att Tyskland är landet med mest utländska tillgångar i världen, skriver Bloomberg.

Mindre likvida tillgångar

Tyskland redovisade ett kraftigt överskott i sin bytesbalans – motsvarande 248,7 miljarder euro – tack vare fortsatt stark export. Japans överskott låg på mer blygsamma 29,4 biljoner yen, vilket motsvarar cirka 180 miljarder euro.

Det fanns också valutaeffekter som talat till Japans nackdel. Uppgången i euro mot yen med cirka fem procent under 2024 förstärkte Tysklands ledning.

Japan har bestämt sig för att investera flera miljarder dollar för att stötta företag när de hotas av USA:s tullar. (Foto: Motoshi Ogura/AP/TT)
ANNONS

Trots att Japan fortfarande har växande tillgångar utomlands bidrog ökade investeringar i direktägande – snarare än i värdepapper – till att medlen blev mindre likvida, skriver Reuters.

Missa inte: Japans jordbruksminister fälld av sina egna ord – om ris. Realtid

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance spränger tillväxtmålen – trots tuff mediemarknad

30 maj 2025
relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025

”Inte förändrats avsevärt”

Det var detta som Japans finansminister Katsunobu Kato tog fasta på när han uttalade sig till pressen om förändringen.

”Med tanke på att Japans nettotillgångar mot utlandet också stadigt har ökat bör rankningen som sådan inte tas som ett tecken på att Japans position har förändrats avsevärt”, sa han.

Rischock slår mot Japan – priserna rusar i höjden

Inte bara hushållen som känner av trycket.

Under 2024 intensifierade japanska företag sina direktinvesteringar, framför allt i USA och Storbritannien, där branscher som finans, försäkring och detaljhandel lockade stort kapital.

Svårare att dra sig ur

ANNONS

Denna utveckling visar på ett strukturellt skifte i hur japanska tillgångar i utlandet är sammansatta.

Investeringar i företag utomlands är nämligen svårare att ta hem om det krisar.

”Det är lätt att föreställa sig inhemska investerare som säljer utländska obligationer och värdepapper när risker uppstår, men det är inte lika lätt att dra sig ur utländska företag som de har gått in i”, säger Daisuke Karakama på Mizuho Bank.

Missa inte: Japans befolkning minskade med nästan en miljon. Realtid

Minskat förtroende

Det görs även investeringar på hemmaplan från statligt håll. 6,3 miljarder dollar ska Japans regering spendera på att motverka effekten från USA:s tullar.

Det ska bland annat gå till att dämpa energikostnader och stöd till småföretag, och tanken är att det ska finansieras via budgetreserver, skriver Nyhetsbyrån Direkt.

Det har dock kommit kritik mot de japanska skulddrivna finanserna, och en hel del investerare har tappat förtroendet för landets tillgångar.

ANNONS

Restaurangen stänger: Råtta hittades i misosoppan

Drastiska åtgärder hos japanska snabbmatskedjan Sukiya.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS