Realtid

"Ingen kommer att bygga på nuvarande villkor"

administrator
administrator
Uppdaterad: 05 juni 2008Publicerad: 05 juni 2008

Regeringen vill se Sveriges hittills största vindkraftspark i havet utanför Halland. Men kraftbolagen går samman och ställer krav för att börja bygga. Entreprenören Björn Algkvist vill att regeringen ska fördubbla elpriset. Han får medhåll från Vattenfall och Eon.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I förra veckan presenterade miljöministern Andreas Carlgren stolt att företaget Universal Wind Offshore får tillstånd att bygga en vindkraftverk vid Stora Middelgrund. Parken beräknas producera tre terawattimmar el om året.

Men för att projektet vid Middelgrund ska bli verklighet förutsätter att regeringen fastställer nya högre ersättningsnivåer.

Finansieringen på 13 till 15 miljarder kronor har inte påbörjats.

– Det finns ingen som gör finansieringen
först, säger Björn Algkvist som äger 65 procent av företaget.

– I dagsläget är nivåerna på ersättningen i Sverige alldeles för låga för att det ska vara lönsamt att bygga, säger vd Ola Gejervall, som äger resterande 35 procent.

– Vad vi hoppas är att Sverige fastställer en fast tariff för elen vi levererar, i enlighet med vad flertalet länder i övriga Europa gjort och håller på att göra.

El från vindkraftverk på land kan säljas för omkring 70 öre per kilowattimme i Sverige i dag.

– De nivåerna försvarar inte en offshoreinvestering.

ANNONS

Irland har redan beslutat om ett pris motsvarande det dubbla, Italien det tredubbla. Ola Gejervall vill att regeringen ska skynda på att fastställa nivåerna för ersättning för offshoreparkerna i Sverige.

– Det är viktigt om vi ska bygga ut att regeringen skyndar på. Det är någonting som är en nödvändighet för att kunna bygga. Vi kan inte finansiera ett förlustprojekt, säger Ola Gejervall.

Vem som skulle betala en sådan förändring – konsumenterna eller skattebetalarna – är inte klart.

– Det är ett val för regeringen att göra. Vi ställer frågan till regeringen. Vill ni att vi ska bygga så är det den här nivån (motsvarande cirka 1,10 kronor) som gäller. Jag tror ingen bygger om man inte klargjort det, säger Björn Algkvist.

Han tror inte att uppgifterna kommer som en överraskning för miljöminister Andreas Carlgren.

– Det finns ingen som bygger på nuvarande villkor. Det är han fullständigt medveten om. Men man ska ha respekt för att regeringen behöver tid på sig.

De stora kraftbolagen ställer samma krav. Statliga Vattenfall tänker inte börja bygga vid Kriegers Flak söder om Trelleborg. Tyska Eon bromsar också.

– Vi som tillhör en stor internationell koncern bygger där det är mest lönsamt, säger Johan Aspegren, presschef på Eon i Sverige.

ANNONS

– Det är inte i Sverige när det gäller offshorevind, förtydligar han.

I Rödsand har danska staten garanterat Eon motsvarande 79 öre per kilowattimme. Dessutom bjuder staten på anslutningen med kabel på havets botten.

Eon vill också bygga en svensk vindkraftpark vid Södra Midsjöbankarna sydost om Öland. Den ska producera en terawattimme om året. Bara anslutningen skulle kosta en miljard kronor. Men projektet blir inte av med dagens elpris.

– Vi har satt undan 60 miljarder kronor för nyproduktion inom förnybart. De pengarna kommer vi att använda där investeringen blir bäst.

Johan Aspegren ser inga skäl att välja Sverige.

– Koldioxidmässigt sparar vi precis lika mycket var vi än bygger.

Fast alla utlovade vindkraftsparker blir inte av på land heller.

– Mycket av det som annonseras i pressreleaser i dag kommer aldrig att byggas, säger Björn Algkvist.

ANNONS

– Det kommer under inga omständigheter byggas inom de tidsspann som anges i pressreleaserna.

Det egna bolagets planer tycker han är realistiska.

– Ola är en av dem som hållit på längst med vindkraft i Sverige. Han kan processen väl och har bra förväntningar.

Flera från Universal Wind har erfarenheter från projekteringen och uppförandet av vindkraftverken vid Lillgrund, som invigdes i veckan. Den gången ansökte hos regeringen om att få bygga snurror med effekten 1,5 megawatt. När projektet väl blev av hade tekniken gått framåt. I dag står där snurror på 2,3 megawatt. Tillståndsprocessen fick göras om.

– Den är bättre att ta höjd från början, säger han i dag.

Nu har han fått klartecken på tvåhundra meter höga snurror om upp till åtta megawatt för Stora Middelgrund. Så stora vindkraftverk finns det inte många som kan tillverka.

Danska Vestas bygger inte så stort. Hos tyska Enercon och Bard och hos indiska Suzlon är leveranstiden lång. Priserna stiger.

Även om Universal Wind Offshore haft finansieringen klar, återstår mycket arbete innan bygget kan börja. Företaget måste ta hänsyn till ekologiska och marinarkeologiska krav från Länsstyrelsen. Havsbottnen under fundamenten till vart och ett av de 108 snurrorna måste undersökas. Likaså ska vindmätningar genomföras vid Middelgrund, 3,2 mil utanför Hallands kust.

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS