Hutchison Whampoa säljer 33 procent av aktierna i sin nya mobilenhet 3/O2 till institutioner.
Hutchison Whampoa säljer del i O2


Mest läst i kategorin

Konglomeratet Hutchison Whampoa, som i början av året ingick avtal om att förvärva Telefonicas brittiska mobilenhet O2 för cirka 14,5 miljarder dollar, säljer nu en tredjedel av aktierna i den nya enheten. Det rapporterar International Business Times.
Priset för enheten, som inkluderar operatören 3, uppgår till 4,7 miljarder dollar. Köpare av aktierna var fem institutionella ägare; kanadensiska Pension Plan Investment Board, singaporeanska GIC, Quebec-baserade CDPQ, brasilianska BTG Pactual och Abu Dhabi Investment Authoritys helägda dotterbolag Limpart Holdings Limited. Intäkten ska bidra till att finansiera köpet av O2.
Hutchison Whampoas förvärvsavtal med Telefonica kring O2 väntar fortfarande på godkännande från EU:s konkurrensmyndighet. Förvärvet annonserades i januari och innebär att O2 ska slås samman med 3 för att skapa en av landets största mobiloperatörer.
Hutchison Whampoa är noterat i Hongkong, storägare är ordföranden och miljardären Li Ka-shing.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







