24 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

HP tar krafttag och närmar sig Dell

Sara Johansson

Dell leder it-marknaden men HP är tätt efter. Nu kommer Hewlett Packard med en nya billig dator som ska locka fler köpare, främst i utvecklingsekonomier.

I ett försök att slå den ledande it-producenten Dell introducerade Hewlett Packard under onsdagen nya lågprisdatorer; så kallade business-computers. HP hoppas på så sätt att komma ifatt konkurrenten Dell.

Produkterna kommer att kosta några få hundra dollar. Produkter med låga priser säljer stort i länder som Kina, Indien, Ryssland och Brasilien.

Hp riktar därför in sig på marknaden i Latinamerika och en del asiatiska länder när de ska lansera den nya produkten. Nordamerika och Europa kommer också få ta del av den.

Dell har alltså fortfarande den ledande marknaden men HP kommer tätt efter och minskar klyftan mellan bolagen minskar.

2006 lyckades HP sälja 11.6 miljoner datorer i kvartalet utomlands och ökade därför sin export med 21 procent mot året innan. Dell sålde bara 9.6 i kvartalet, vilket var en sänkning med 8.6 procent. Dell var den enda av fem datortillverkare som sänkte sin omsättning under fyra kvartal.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben