05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Högre krav på riskkapital

administrator
administrator
Uppdaterad: 30 juni 2005Publicerad: 30 juni 2005

Institutionella investerare räknar med att framtida avkastningar kommer att minska. Konkurrensen kommer att öka men samtidigt ökar tillväxten på marknaden både nästa år och på lång sikt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det visar undersökningen The Global Private Equity Barometer som nyligen presenterades av Coller Capital.

Nära 45 procent av investerarna har samtidigt ratat återinvesteringar de senaste tolv månaderna, till och med hos private equity-grupper som de har haft avtal med sedan lång tid tillbaka. Tre fjärdedelar av investerare som avbryter ett samarbete gör det för att resultatet inte är tillräckligt bra. Investerarna väljer helt enkelt att fokusera på de private equity-grupper som gör ett bättre jobb.

Enligt Coller Capital ökar också polariseringen mellan de bästa och sämsta Private equity-grupperna, sett till avkastningen. Investerarna är mest nöjda med de europeiska private equity-grupperna. Det är också europeiska buyout-fonder som ses som mest attraktiva, tätt följda av asiatiska buyouts och nordamerikanska ventures.

– Barometern visar att institutionella investerare planerar att kasta mer bränsle på private equity-brasan, men inte i blindo. Investerare blir mer aktiva i hanteringen av sina portföljer – upptäcker och belönar bra prestationer, avslutar relationer som inte ger bra utdelning och är villiga att experimentera med nya private equity-grupper och inom nya områden av private equity, i jakten på högre avkastning, säger Jeremy Coller, vd för Coller Capital, i en kommentar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS