18 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Här är alla rådgivare i Adevinta-affären

Camilla Jonsson

Citigroup, Arctic Securities och Goldman Sachs är några av alla rådgivare som varit inblandade i Adventias affär med Ebay.

Citigroup agerade som finansiella rådgivare till Adevinta. Skadden och BAHR har agerar som juridisk rådgivare och Cleary Gottlieb Steen & Hamilton anlitades som juridisk rådgivare när det gäller konkurrensdelen. Det framgår av pressmeddelandet där affären bekräftades tidigare i dag.

Finansiell rådgivare för Schibsted var Barclays, Arctic Securities var rådgivare för Schibsteds styrelse och företaget och Cleary Gottlieb Steen & Hamilton och Wiersholm har varit juridiska rådgivare.

Finansiering tillhandahålls av Citigroup, Barclays och DNB.

Goldman Sachs och Lion Tree var finansiella rådgivare för Ebay. Wachtell, Lipton, Rosen & Katz tillhandahöll företagens juridiska rådgivare och Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan tillhandahöll konkurrensrådgivning.

Senaste lediga jobben