10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Handelsvarsel vid 16-tiden

administrator
administrator
Uppdaterad: 26 mars 2007Publicerad: 26 mars 2007

LO-förbundet Handels planerar att lägga sitt konfliktvarsel vid 16-tiden i dag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Nya hot från Trump
Börs & finans

Trump varnar NATO-land: ”Kommer slukas levande”

10 feb. 2026
Makro

Trots alla utspel: USA fortfarande fast i Kinas grepp

10 feb. 2026
Erfarna fondförvaltaren Lars Söderfjäll berättar om sina fyra största aktie-bet just nu.
Makro

Efter starkt 2025: "Så här ser våra fyra största aktie-bet ut just nu"

10 feb. 2026
viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026

Dessutom har Handels begärt att LO-styrelsen under dagens möte ska behandla begäran om sympatiåtgärder, det vill säga att andra LO-förbund ska kunna konflikta för Handels krav.

På Svensk Handel säger pressekreteraren Margareta Ternell att man under eftermiddagen väntar ett varsel från Handels.

– Vår styrelse är kallad till kl 16.15 och vår delegation samlas kl 18, säger hon.

Trots att fackförbundet Handels och arbetsgivarna Svensk Handel var överens om ett nytt avtal strandades förhandlingarna på söndagseftermiddagen. När Svensk Handel skulle få klartecken från Svenskt Näringslivs berednings- och samverkansutskott blev det nej.

Nu måste Svensk Handel före klockan 13 i dag skriva under avtalet annars varslar Handels om stridsåtgärder lagom till påskhelgen.

TCO:s ordförande Sture Nordh är inte förvånad:

– Nu har väktarrådet ingripit och visat att förhandlingarna är mycket mer centralt samordnade än de flesta av oss har trott, säger han.

Det intressanta är naturligtvis att Svenskt Näringsliv hela tiden argumenterar för att förhandlingarna ska ske branschvis, de ska helst vara lokala och de ska anpassas till hur det ser ut i de olika verksamheterna. Men bakom kulisserna är det en stenhård samordning.

ANNONS

Men arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin säger det som en arbetsmarknadsminister i Sverige ska säga:

– Jag kommenterar inte pågående förhandlingar.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS