Investmentjättarna i City och Canary Wharf har gjort sitt val. Realtid.se har hela listan.
Handelseliten som får chansen i London

Mest läst i kategorin
21 nyutexaminerade och 38 studenter från elitutbildningen på Handelshögskolan i Stockholm är klara för London. Det visar en sammanställning som Realtid.se tagit del av.
De har valts ut i konkurrens med Sveriges främsta ekonomistudenter och har nu i praktiken säkrat en karriär i finansbranschen för resten av sina liv – även om de misslyckas. Så har det gått med få undantag för var och en av deras företrädare.
De kan räkna med miljonlöner och toppjobb, oavsett om de blir kvar i London, fortsätter ut i världen eller vänder hem till Sverige igen.
Ett första sommarjobb, internship, kan ge närmare 90.000 kronor – vilket svenskarna inte behöver skatta för i Storbritannien. Sommarjobben är en väg till att bli anställd efter examen.
En nyanställd, analyst, kan sedan räkna med omkring 45.000 pund i årslön och uppemot lika mycket till i bonus. I så fall närmar sig ersättningen en miljon kronor första året, med dagens växelkurs.
”Det har varit väldigt mycket diskussioner om bonus”, säger en student.
UBS, Merrill Lynch och Nomura kämpar för att etablera sig i toppen genom sockrade villkor.
Nomura lägger ensamma beslag på hälften av de Handelsstudenter som nu får chansen i London.
Men bäst betalar enligt olika uppgifter fortfarande Morgan Stanley, JP Morgan och Goldman Sachs.
Eyass Shakrah knep enda platsen hos prestigebanken nummer ett Goldman Sachs.
Är det jackpot?
– Vilken bank man än jobbar på som analytiker så får man räkna med liknande arbetsuppgifter. Men visst, Goldman Sachs är en bra firma, säger Eyass Shakrah till Realtid.se
Varför är Goldman Sachs så bra?
– De har en extremt öppen och samarbetsinriktad företagskultur där man har förmånen att arbeta med intressanta människor från världens alla hörn, säger Eyass Shakrah.
Men smakar det så kostar det.
– Som analytiker får man räkna med ganska långa dagar, men det är samtidigt väldigt lärorikt och utvecklande. Vissa veckor kan man jobba så mycket som 80 timmar i veckan, säger Axel Lagercrantz som börjar som telekomanalytiker hos Barclays.
– Det skiljer mellan olika team. Mitt team jobbar hårt. Man kommer hem efter midnatt i vanliga fall.
Varför jobbar ni så mycket?
– Eftersom man är rådgivare åt kund ställs det höga krav på tillgänglighet. Det är ofta stora strategiska beslut som ligger bakom en M&A-transaktion som får konsekvenser långt fram i tiden. För att banken hela tiden ska ha så hög nivå som möjligt på rådgivningen krävs det att man alltid ligger steget före.
Ibland räcker Handelshögskolan inte till. Shiv Prakash tar utöver sin civilekonomexamen också juristexamen vid Stockholm universitet och börjar hos utmanaren Nomura till årsskiftet.
– Jag är jätteglad för det. Det känns som att finansmarknaden öppnas upp igen. Det går bra nu, säger han.
Aldrig tidigare har så många svenskar fått internships i London.
Efter två sådan sommarjobb fick Shiv Prakash komma tillbaka till London i olika omgångar för arbetsprov i form av ett case, personliga intervjuer och kunskapsprov. Sedan fick han det eftertraktade erbjudandet.
Vad avgör när arbetsgivaren väljer?
– Det är en hög ambitionsnivå på eleverna. Vi är tekniskt kunniga, har en genuin passion och ett intresse för finansmarknaden, säger Shiv Prakash om studenterna från Handels i Stockholm.
Det där lät genomtänkt.
– Ja. Man måste vara säker på sina svar.
De flesta räknar med att stanna tre år för att sedan vända hem till familj och vänner i Sverige.
Det säger flera studenter som inte vill uppge sina namn av rädsla för att arbetsgivaren skulle bli besviken på planen att ge upp karriären i förtid.
Men hemma i Sverige väntar nya toppjobb i finansbranschen, helst på riskkapitalbolagen.
– Jag tror ändå inte att man klarar av att jobba så här hårt särskilt länge. Det är inte det bästa livet man kan tänka sig, säger en student.
Bara omkring 10 procent av avgångseleverna på Handelshögskolan i Stockholm får chansen att komma till London.
Här finns också många från andra utbildningar i Sverige – och svenskar som valt att studera på plats.
– Vi är en överväldigande mängd svenskar som pluggar här i London på King’s och framförallt på Cass Business School, men också många instickare från Uppsala och Lund dök upp här. Handelselitismen är på väg bort känns det som, säger Parham Abuhamzeh som nu läser på King’s College efter att ha gått på Kungsholmens Gymnasium i Stockholm tillsamans med Parham Benisi och Oscar Düsing som båda fått internship.
Men efter finanskrisen är det inte längre lika självklart att söka sig till London. Kanske har glamouren i City falnat lite.
Istället har flera studenter börjat intressera sig för de stora managementkonsulterna. Här behöver man inte jobba mer än 60 timmar i veckan, enligt uppgift.






