I dag omhäktades tv-läkaren Carl Troilius på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt.
Häktad i ytterligare två veckor


Den fjärde maj i år anmäldes Carl Troilius för grov våldtäkt på en ung kvinnlig patient. Övergreppet ska ha skett under ett kirurgiskt ingrepp vid bikinilinjen som kvinnan gjort flera gånger förut.
Den 13 juli omhäktades Carl Troilius för första gången. Den 16 juli överklagade Troilius omhäktningen, vilket hovrätten avslog.
I dag omhäktades han igen.
– Tingrätten anser att det föreligger samma sannolika skäl för våldtäkt som tidigare. Tyvärr är inte utredningen klar finns och några saker som återstår och vi fick därför ytterligare 14 dagar på oss att göra detta och för att väcka åtal, säger kammaråklagare Bo Albrektsson.
Har ni funnit fler bevis?
– Jag vill inte gå in på bevisen, men det är samma bevis som tidigare. Det är ingen förändring när det gäller misstankarna.
Kommer åtal väckas?
– Det är för tidigt att säga men vi räknar med att vi blir klara under den här tiden, två veckor.



