Riskkapitalbolaget och den techfokuserade investmentbanken GP Bullhound förvärvar den New York-baserade M&A-specialisten Admedia Partners.
GP Bullhound köper M&A-firma i New York

Mest läst i kategorin

Admedia grundades 1990 och är en M&A-firma som är inriktad och specialiserad på företag verksamma inom digitalisering, marknadsföring och media i USA.
Firman har genomfört mer än 250 transaktioner till ett sammanlagt värde av 12 miljarder dollar. Bland dessa återfinns Advent Internationals förvärv av en majoritetsandel i Ansira och försäljningen av Olson till ICF för 295 miljoner dollar.
I och med sammanslagningen kommer fem seniora M&A-specialister ansluta till GP Bullhounds globala team. Affären beskrivs av GP Bullhound som ett ambitiöst steg in på marknaden på USA:s östkust.
Därmed kompletteras också de nuvarande kontoren i London, San Francisco, Stockholm, Berlin, Manchester, Paris och senast Madrid och Hong Kong, där den techfokuserade investmentbanken etablerade närvaro 2017.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







