23 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Glimstedt-delägare siktar på First North

Helene Rothstein

Kentima till börsen med erfaren advokat som ordförande.

Advokat Jens Kinnander sitter som styrelseordförande för bolaget Kentima sedan 2012. Bolaget, som tillverkar och säljer produkter för automations-och säkerhetsbranschen, siktar på en First North-notering inom kort.

Jens Kinnander har tidigare varit senior legal counsel på Sony Ericsson i två år samt advokat på Mannheimer Swartling mellan 2000 och 2007.

I ett 76-sidor långt memorandum som Thenberg & Kinde Fondkommission har sammanställt berättar Kentima om verksamheten inför den nyemission som ska genomföras inför listningen på First North.

Teckningsperioden pågår och totalt vill bolaget ta in 21 miljoner kronor.

Bolagets störste aktieägare är innan emissionens avslut vd Kent Nilsson via det egna holdingbolaget, Dewani AB, med ett aktieinnehav som motsvarar cirka 95,94 procent.

Jens Kinnander är delägare i Glimstedt och sitter på advokatbyråns Lunda-kontor. Han är inriktad mot branscherna it, telekom och teknik, life sciences och media. Juridiska specialområden är därmed it-rätt, immaterialrätt och marknadsrätt.

Jens Kinnander vill inte kommentera hur det kom sig att han sitter i bolaget men säger att det generellt sätt är väldigt bra för bolag som ska in på börsen att ha en advokat med sig i styrelsen.

– Det kan behövas för att få hjälp med att orientera sig i en ny värld, säger han till Realtid.se.

Tanken var att bolaget skulle noteras på First North i juni i år men det kan också bli senare.

Helene Rothstein
Helene Rothstein

Senaste lediga jobben