31 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

General Electric säljer post i Hyundai Capital

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 dec. 2015Publicerad: 22 dec. 2015

Avyttrar 23,3 procent.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

General Electric, GE, säljer en post på 23,3 procent i Hyundai Capital Services till Hyundai Motor och Kia Motors.

GE planerar att sälja hela sitt ägande som uppgår till 43,3 procent under de kommande månaderna. Innehavet i billåneföretaget ägs idag av GE Capital International, en del av GE-koncernen.

Hyundai Capital Services bildades för 11 år sedan som ett joint venture mellan Hyundai och GE Capital. Bolaget erbjuder bland annat billån men även privatlån och bolån.

När transaktionen är slutförd kommer den att bidra med cirka 0,6 miljarder dollar i kapital till GE:s totala mål om 35 miljarder dollar i utdelning till aktieägarna.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS